Jak a proč posílit pánevní dno?

Jak a proč posílit pánevní dno?

K čemu slouží pánevní dno?

Hlavní funkcí pánevního je podpora a ochrana orgánů, které se v pánvi nachází, jako močový měchýř, konečník, děloha… Při povolení pánevního dna může docházet k úniku moči. Že jsou svaly pánevního dna povolené, se projevuje především tupou bolestí v bederní oblasti zad, kterou často svádíme na sedavé zaměstnání, či nedostatek pohybu. Dalšími příznaky povolených svalů pánevního dna jsou bolestivá menstruace, mírná inkontinence, nechuť k sexu.

Výhody

10 minut denně. Tak málo stačí k tomu, abyste své pánevní dno posílily a zlepšily tak kvalitu svého života. Váš opěrný systém bude pevný a bolesti zad ustoupí. Díky zaktivování pánevních svalů budou prožitky z vašeho sexuální života intenzivnější. A v neposlední řadě vám zpevněné pánevní dno pomůže v těhotenství a při porodu. 
Nechtěné úniky moči se během života objeví zhruba u 40 % žen a 20 % mužů. U žen k inkontinenci dochází nejčastěji v těhotenství, kdy potká až každou druhou ženu a po porodu, kdy se pánevní dno povoluje. 

Právě posilováním pánevního dna můžete inkontinenci předejít, nebo ji alespoň zmírnit. 

Vyzkoušejte Kegelovy cviky

Nejosvědčenější metodou posilování pánevního dna je cvičení tzv. Kegelových cviků, které v roce 1984 vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel, podle kterého nesou svůj název. Cviky nejsou nijak náročné. Jejich provedení zvládne opravdu každý. Důležité ale je provádět cviky správně. Návodná videa jednotlivých cviků najdete na internetu. Díky nim si můžete zkontrolovat, že je vaše provedení správné.

Nejznámějším cvikem je aktivní stahování a povolování svalů pánevního dna v leže i v sedě. Tento cvik se ze začátku nejlépe trénuje během močení, kdy se snažíte zastavit proud moči a opět ho povolit. Tím si uvědomíte, kde se svaly nachází a bude se vám s nimi lépe pracovat.

  1. Lehněte si na záda a uvolněte břicho.
  2. Volně dýchejte a soustřeďte se jen na svaly pánevního dna. Jiné svaly pracovat nebudou.
  3. Stáhněte svěrače a držte pár sekund. 
  4. Uvolněte.

Až pro vás bude stažení v lehu jednoduché, můžete ho zkoušet v sedu nebo stoji. Za den byste měli zvládnout alespoň 80 stahů.

Kdy ucítíte výsledky?


Ochabnutí svalů pánevního dna nenastane ze dne na den. Děje se tak dlouhé týdny, měsíce. Stejné je to s posílením těchto svalů.
Buďte trpělivá a vytrvejte. Výsledky svého úsilí neucítíte po týdnu ani po měsíci. Pokud ale budete cvičit pečlivě a pravidelně, za pár měsíců pocítíte znatelnou změnu, ať už v intimním životě, pevnější bederní oblasti nebo snížením inkontinence

Jakmile k tomu dojde, nepolevujte. To je nejčastější chyba při cvičení Kegelových cviků. Pravidelným cvičení budete své pánevní dno udržovat pevné a předejdete problémům, které se s jeho povolením pojí.